image image image
RODO   |   Kontakt
Mapa Gminy Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego Projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Projekty realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lowe Lipce Zdrowy uczeń Podróże z klasą Program Powszechnej Nauki Pływania - Umiem Pływać Projekty dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Projekty realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Gmina Lipce Reymontowskie uczestnikiem akcji Przejrzysta Polska Facebook Kanał YouTube Lipce Reymontowskie Powiadomienia SMS dla mieszkańców https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta Partnerem jest Województwo Łódzkie Planowane wyłączenia PGE
Informacje bieżące
Gmina Lipce Reymontowskie
Rada Gminy
Urząd Gminy
Jednostki organizacyjne
Organizacje i Stowarzyszenia
Atrakcje Turystyczne
Informator Gminny
Rozmaitości


Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta 
w Lipcach Reymontowskich

Początki muzeum sięgają roku 1982, kiedy to w trakcie obchodów 50-lecia istnienia w Lipcach Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta nastąpiło otwarcie Izby Regionalnej. Powstała ona w wyniku działań miejscowych miłośników tradycji oraz inicjatywy Muzeum Okręgowego w Żyrardowie. W dniu 20 czerwca 1983 r. Izbę Regionalną przekształcono w Muzeum im. Wł. St. Reymonta. Pierwotnie było filią Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Obecnie jest samodzielną placówką muzealną.

Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec (dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze) i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta. Większość dotąd zgromadzonych eksponatów muzealnych prezentowana jest w ramach stałej wystawy "Tradycje lipieckie", na którą składają się dwie części: historyczna i etnograficzna. Stałą wystawę uzupełniają ekspozycje czasowe o różnorodnej tematyce.

Od 1989 r. siedzibą Muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Manufaktura ta powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Założył ją Ludwik Winkiel, który wraz z rodziną osiedlił się w Lipcach w 1889 roku. W latach 30-tych XX wieku syn Ludwika - Jan Winkiel rozbudował zakład oraz rozszerzył zakres jego produkcji. Manufaktura zajmowała się zgrzebleniem, przędzeniem i farbowaniem wełny, tkaniem materiałów na słynne łowickie pasiaki, oraz wyrobem wełnianych swetrów, skarpet i rękawic. Pełną produkcję prowadzono w niej do roku 1950, jednakże farbowanie trwało aż do 1974 roku. Obecnie manufaktura Winklów jest unikatowym w skali kraju dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej. Zachowały się w całości budynki wraz z kompleksem maszyn i urządzeń produkcyjnych do pełnego cyklu technologicznego, pochodzące z XIX i XX wieku.

Od 2003 roku lipieckie muzeum jest instytucją kultury powiatu skierniewickiego i działa obecnie pod nazwą Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. W najbliższej przyszłości planuje się całkowite odrestaurowanie manufaktury i jej ożywienie m.in. poprzez przygotowanie do pracy i uruchomienie krosien tkackich. W ciągu roku muzeum w Lipcach Reymontowskich odwiedza średnio od 4 do 6 tysięcy osób.

Wystawy stałe:

  • "Tradycje lipieckie" (historyczno-etnograficzna)
  • "Chłopi Reymonta w glinianej rzeźbie Ewy Soski
  • Z dziejów manufaktury Winklów w Lipcach 1889 - 1974 (Część opisowa oraz wnętrza manufaktury wraz z urządzeniami produkcyjnymi)
  • Dawne narzędzia rolnicze
  • Listy z podróży (wystawa planszowa - przekrój życia i twórczości Wł. St. Reymonta)
  • Galeria współczesnej sztuki ludowej

Adres:

Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich
ul. Wiatraczna 10
96 - 127 Lipce Reymontowskie
tel. 46 831 61 12

Dyrektor Muzeum:
Jerzy Murgrabia
tel. 604 623 891

Muzeum czynne:

Od 1 października do 30 kwietnia: Od 1 maja do 30 września:
  • od wtorku do piątku - godz. 900 - 1400
  • sobota - godz. 1000 - 1400
  • niedziela - godz. 1200 - 1500
  • od wtorku do piątku - godz. 900 - 1600
  • sobota - godz. 1000 - 1600
  • niedziela - godz. 1100 - 1700
W dniu 15 sierpnia 2024 r. muzeum będzie nieczynne.

Ceny biletów - płatność tylko gotówką: 

  • normalny - 15 zł
  • ulgowy - 10 zł
  • przewodnik - 70 zł od grupy
  • wtorki - wstęp wolny

Gmina Lipce Reymontowskie. Strona używa plików cookies w celach statystycznych.
Licznik wyświetleń strony: 13913318. Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 12:09