image image image
RODO   |   Kontakt
Mapa Gminy Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego Projekty realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Projekty realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lowe Lipce Zdrowy uczeń Program Powszechnej Nauki Pływania - Umiem Pływać Projekty dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Projekty realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Gmina Lipce Reymontowskie uczestnikiem akcji Przejrzysta Polska Facebook Kanał YouTube Lipce Reymontowskie Powiadomienia SMS dla mieszkańców https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta Partnerem jest Województwo Łódzkie Planowane wyłączenia PGE
Informacje bieżące
Gmina Lipce Reymontowskie
Rada Gminy
Urząd Gminy
Jednostki organizacyjne
Organizacje i Stowarzyszenia
Atrakcje Turystyczne
Informator Gminny
Rozmaitości


Historia OSP Wola Drzewiecka

Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Drzewieckiej powstała w czerwcu 1929r. Gromada wsi Wola Drzewiecka oddała dochód gromadzki na cel straży w wysokości 20 zł. Z takim budżetem nowo założona straż rozpoczynała swą działalność w 1929r. 4 maja 1930 roku zostały wybrane władze straży:

– pierwszym Prezesem założonej straży został – Józef Paciorek,
– pierwszym Naczelnikiem OSP w Woli Dzewieckiej – Józef Białek,
– Sekretarzem – Józef Karalus,
– Skarbnikiem – Franciszek Białek.

W 1931 r. podjęto decyzję o budowie murowanej remizy. Tego roku jednostka OSP po raz pierwszy brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych w Lipcach i zajęła pierwsze miejsce. 18 marca 1932r. rozpoczęto trwającą 2 lata budowę remizy. Oddano ją do użytku 4 maja 1934r. Z okazji otwarcia zorganizowano zabawę fantową, a dochód z niej został przeznaczony na zakup wozu rekwizytowego (konnego), beczki 200 litrowej drewnianej oraz sikawki. Nowo otwarta remiza była miejscem spotkań mieszkańców wsi podczas różnych uroczystości oraz imprez organizowanych przez działające we wsi Koło Młodzieży Wiejskiej. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej działalność straży została ograniczona ze względu na mobilizację powszechną. Po kapitulacji Polski druhowie wznowili swą działalność. Wielu z nich wstąpiło do tworzonego oddziału Batalionów Chłopskich. Brali udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych. Prowadzili akcje propagandowe na terenie wsi. Ukrywali ludzi ściganych przez gestapo. Po wyzwoleniu część druhów nie wróciła do straży, na ich miejsce wstąpili młodsi, którzy kontynuowali dalszą działalność. Druhowie brali udział w pracach społecznych na rzecz wsi, naprawiali drogi, utwardzali je. Brali udział w odbudowie pomnika Kościuszki w Lipcach. Organizowali zabawy wiejskie. Dochód z nich przeznaczali na zakup motopompy typu „Syrena”. Po wyremontowaniu zastąpiła w działaniach gaśniczych sikawkę ręczną. Wspierali odbudowę Warszawy, wpłacając na cegiełkę 700 zł (podziękowanie do dziś wisi w świetlicy OSP).

W latach 50-tych rozpoczęła się budowa Domu Ludowego. Druhowie swym zaangażowaniem w czynie społecznym przyczynili się do powstania obiektu, który ostatecznie służył jako Szkoła Podstawowa. Brali również udział przy budowie Szkoły Podstawowej w Lipcach, budynku gminy i remizy oraz przy budowie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Lipcach. Uczestniczyli w akcjach gaśniczych na terenie własnym i sąsiednich wsi. Prowadzili pogadanki z mieszkańcami wsi na tematy ochrony przeciwpożarowej. Już od lat 60-tych trwało gromadzenie materiałów budowlanych na budowę nowej strażnicy. Na posiedzeniu Zarządu OSP w dniu 15.02.1976r. zapadła decyzja o budowie. Dzięki wsparciu finansowym Urzędu Gminy, Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańców wsi oraz zaangażowaniu strażaków rozpoczęto budowę, która trwała 5 lat. W 1981r. budynek został oddany do użytku straży. W dniu otwarcia strażnicy jednostka otrzymała wóz strażacki typu GLM Żuk, który znajduje się do dnia dzisiejszego na jej wyposażeniu. 

Obecnie jednostka nasza liczy 18 czynnych członków. 

Dla upamiętnienia 70 rocznicy założenia naszej jednostki na budynku remizy została zamontowana tablica z brązu z datą założenia straży oraz godło państwowe. 

Oto w dużym skrócie zarys historii naszej jednostki na przestrzeni 70 lat istnienia i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Drzewieckiej.

<< powrót do strony głównej OSP
 


Gmina Lipce Reymontowskie. Strona używa plików cookies w celach statystycznych.
Licznik wyświetleń strony: 3117795. Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 16:18